|
|
Ko govorimo o izolaciji našega stanovanja ali hiše, imamo v večini primerov v mislih toplotno izolacijo. Vendarle pa je zvočna izolacija ravno tako pomembna za ugodje in kakovost bivanja. V našem življenjskem okolju je namreč vse več hrupa, šumov in drugih motečih zvokov. Vir hrupa v prostoru povzroči valovanje, ki se širi po stenah, stropu in tleh. Dokazano je, da dolgotrajna izpostavljenost hrupu slabo vpliva na naše zdravje, prav tako pa mu škodujejo zvoki, ki jih naši možgani morda sploh ne zaznajo. Zato se v zadnjem času v projektiranju in gradnji objekta vse bolj izpostavlja tudi zaščita proti hrupu oz. protihrupna izolacija.
Najbolje je zaščito pred hrupom upoštevati že pri sami gradnji objekta, saj slednjega pogosto ni mogoče postaviti v mirno in tiho okolje. Problem zvočne izolacije ponavadi rešimo hkrati s toplotno izolacijo, saj večina materialov za toplotno izolacijo tudi dobro duši zvok.
Za zvočno izolacijo sten se najpogosteje uporabljajo materiali, kot sta mineralna volna ali stiropor. Udarni zvok na tleh dušimo s pohodnimi izolacijskimi ploščami, na primer s protihrupnimi evroploščami, sestavljenimi iz mavčno-kartonskih plošč in tekstilnega Fonaterm sloja.
Fonaterm-granular pa je izolacija v obliki kosmičev iz avtomobilskega tekstila, ki prav tako absorbira in duši zvok, namenjena pa je vpihovanju v medprostore zidov. Tako dobimo izolacijo v enem kosu, brez stikov, toplotnih in zvočnih mostov. Poleg zvočne Fonaterm-granular zagotavlja tudi odlično toplotno izolacijo, ki pripomore k znižanju stroškov ogrevanja.
Zvočna izolacija je odvisna predvsem od mase oziroma debeline sten. Bolj kot je stena masivna, bolje odbija zvok. Pri predelnih stenah lahko zvočno izolacijo izboljšamo z dodatno steno, vendar pa steni zaradi učinka zvočnega mostu ne smeta biti med seboj povezani. Najučinkoviteje bomo hrup omejili, če bomo izolacijo vgradili na tisti steni, od katere zvok prihaja. Včasih zvočna izolacija sten ni dovolj, saj zvok prihaja iz več strani, zato moramo izolirati tudi strop. Prav tako pa zvočna izolacija mora potekati po vogalih prostora.
Da bo protihrupna izolacija čim bolj učinkovita, moramo obenem poskrbeti za najšibkejše točke zvočne izolacije v hiši:okna ter zunanja in notranja vrata. Okna naj imajo izolacijska stekla, k boljši zvočni izolaciji pa bodo prispevala tudi težja ali morda celo dvojna vrata.
Fonaterm-granular zvočna izolacija – najboljša zvočna izolacija sten in stropov.
|
Toplotna izolacija strehe je izredno pomembna. Streha je del objekta, ki je močno izpostavljen vplivu vremena in padavin, vetrovom in toči. Na strehi so prisotni močni termični vplivi, saj tam pogosto ni nobene sence, nobenega zavetja. Za tako močno izpostavljen del objekta je vsekakor najbolj primerno uporabiti najboljše materiale.
Odločitev za bogato zastavljeno toplotno izolacijo strehe je vsekakor modra. Ne glede na to, če ste investitor ali izvajalec, je to pravi način, saj je to odločitev, ki obrodi sadove. Toplotna izolacija podstrešja in tudi toplotna izolacija notranjih sten namreč omogoči investitorju prihranek pri stroških ogrevanja pozimi in prihranek pri stroških hlajenja poleti ter seveda bistveno večjo kakovost in udobje bivanja. Dober izvajalec bo investitorju priporočil uporabo toplotne izolacije podstrešja ali toplotne izolacije notranjih sten v skladu s stroko, ki se v zadnjih desetletjih jasno zaveda pomena izolacije.
Zrak med vlakni je tisti, ki daje materialu toplotno izolativnost. Zato je najboljša izolacija tista, ki je na otip najmehkejša. Vendar pa mehka izolacija ne more nositi fasade, zato mora vendarle imeti določeno trdoto oziroma nosilnost. S tem resda izgubi nekaj izolacijske vrednosti, vendar jo lahko v tem primeru vgradimo v več plasteh in tako njeno izolativnost še izboljšamo.
Objekt je treba toplotno izolirati zaradi poletne vročine in ne zaradi zimskega mraza. Pozimi se namreč lahko bolj toplo oblečemo, poleti pa v prostoru, v katerem je 50 stopinj ali več, zagotovo ne moremo spati. Toplotne izolacije, ki jih uporabljamo kot toplotna izolacija podstrešja, toplotna izolacija notranjih sten ali toplotna izolacija temeljne plošče, imajo odlične gradbeno-fizikalne lastnosti ter širok spekter uporabe. Nenehno spremljamo izboljšave. Poleg že uveljavljenih materialov, kot so stiropor, steklena, kamena in lesna volna, se čedalje bolj uveljavljajo tudi v obliki granularja ali pa razne paroprepustne folije, ki že v izjemno tanki plasti zagotavljajo dobro toplotno izolacijo.
Kljub velikim prihrankom energije je dobra toplotna izolacija strehe in objekta vse prej kot poceni. Po eni strani zato, ker so izolacijski materiali pri nas razmeroma dragi, po drugi pa zato, ker se bo energija v prihodnjih desetletjih tako podražila, da bi morali po besedah dr. Nika Seliškarja, profesorja na ljubljanski fakulteti za gradbeništvo in geodezijo, objekte že danes obleči s kar 40 centimetrov debelo plastjo izolacije.